W X kadencji Sejmu zasiadam w Komisji Edukacji, Nauki i Młodzieży, Komisji Infrastruktury, Komisji Rozwoju Rolnictwa i Wsi, Pracuję również w Parlamentarnym Zespole ds. lotnictwa, Parlamentarnym Zespole ds. Rozwoju Regionu Świętokrzyskiego, Parlamentarnym Zespole ds. Chorób Jelit, Parlamentarnym Zespole Przyjaciół Harcerstwa, Parlamentarnym Zespole ds. Współpracy Polsko-Hiszpańskiej, Poselskim Zespole Strażaków.

Wspieram wszystkich, którzy kochają świętokrzyskie: przedsiębiorców, działaczy i twórców.

Jako poseł skupiam się przede wszystkim na pracy na rzecz polepszenia sytuacji w szkolnictwie oraz na promowaniu i wspieraniu inwestycji w przemysł i infrastrukturę w regionie – to największa szansa rozwoju.

Zapraszam do współpracy!

Comments Box SVG iconsUsed for the like, share, comment, and reaction icons

Dramatyczna sytuacja demograficzna w Świętokrzyskim ⚠️

Jako poseł ze Świętokrzyskiego na sesji Sejmiku Województwa mówię to wprost: nie możemy dłużej udawać, że nic się nie dzieje. Ten region jest dla mnie ważny, dlatego trzeba głośno powiedzieć o problemie, który dziś decyduje o jego przyszłości. 📢

To już nie jest trend demograficzny. To jest zapaść. 📉
W cztery lata Świętokrzyskie straciło 3,5% mieszkańców, 6,8% dzieci i młodzieży oraz 5,9% osób w wieku produkcyjnym. Młodzi wyjeżdżają, rodzi się coraz mniej dzieci, a region zwyczajnie się kurczy. 🏚️

I nie — w ostatnich latach wcale nie jest lepiej. Jest gorzej!
Bo kiedy spada liczba urodzeń i jednocześnie odpływają mieszkańcy, przegrywamy nie tylko statystykę. Przegrywamy przyszłość - rynek pracy, usługi publiczne i przyszłość lokalnych społeczności. 💼

Świętokrzyskie zasługuje nie na pudrowanie problemu, tylko na jego nazwanie i konkretne działania, których skuteczność jesteśmy w stanie ocenić. 🇵🇱
... Zobacz więcejZobacz mniej

2 days ago

5 KomentarzeComment on Facebook

Dokładnie, Panie Pośle. Problem jest polityka Urzędu Marszałkowskiego w województwie świętokrzyskim, a raczej brak lateralnego myślenia. Projekt Pani Marszałek, iż tylko co 50 dziecko jest mile widziane w województwie i doceniane, jest procesem wykluczenia tych 49 dzieci. Dzieci niewinnych oraz bezbronnych. Jak się czują wykluczeni rodzice, młode matki, ojcowie, dziadkowie? Pani Marszałek takimi „projektami-pomysłami" utwierdza tych młodych do tego żeby opuścić województwo świętokrzyskie. Skutki tej polityki Świętokrzyskiego Urzędu Marszałkowskiego są opłakane, statystyki potwierdzają-tracimy kapitał ludzki.

Panie Pośle. Wszystkie badania pokazują że będziemy „regionem zwijania się”. Ale wygrać wciąż można - jakość życia mieszkańców - mądrze prowadząc proces który nazywa się „kurczeniem się”. Są już konferencje, publikacje i spotkania dla samorządowców na ten temat. Może to trzeba podpowiedzieć naszym samorządowcom.

Ja nie będę bazować na akademickich publikacjach, ale podzielę się kilkoma przemyśleniami. Nie jest tajemnicą, że ludzie osiedlają się tam, gdzie jest praca i potencjał do przedsiębiorczości. Uważam, że proces depopulacji świętokrzyskiego jest już nie do zatrzymania, chociaż bardzo chciałbym, żeby było inaczej. Do dziś pamiętam, jak ówczesny burmistrz Połańca odwiedzał naszą szkołę i kreślił wizję rozwoju miasta (aspirując do wzrostu liczby mieszkańców do 20 tys.). To było jakieś 15 lat temu. Wizje te bazowały na rozwoju strefy inwestycyjnej, w którą miasto włożyło bardzo dużo środków. Co z tego wyszło? Nic. Inwestorzy nabyli działki, ale inwestycji brak. Czy ktoś jest temu winny? Trudno jednoznacznie stwierdzić. Bo jak się zastanowić, to w co tu teraz inwestować? Odpływ absolwentów szkół średnich nie jest już tak duży jak kiedyś, a więc potencjalna podaż siły roboczej jest niesatysfakcjonująca. Zmieniły się koszty pracy. Doszła automatyzacja. Do tego brak dróg szybkiego ruchu i innych form transportu przekreśla(ł) wizję działalności na większą skalę. Myślę, że katastrofalne błędy wydarzyły się gdzieś w ostatnich dwóch, trzech dekadach. Nie wskazuje winnych, bo wina leży po prostu wszędzie. Miasto zrobiło co mogło, ale bez impulsu z wyższych szczebli nie było po prostu sprzyjającego klimatu dla rozwoju. Postawiono na rozwój aglomeracji drenując Polskę gminną i powiatową z najcenniejszych zasobów - ludzkich. Teraz trzeba odwagi do tego by podjąć decyzję, czy idziemy dalej w tym kierunku i dalej pompujemy Warszawę (i może jeszcze 2, 3 inne wiodące ośrodki) czy może jednak odpuszczamy śrubowanie PKB poprzez te molochy i stawiamy na politykę spoleczną która uratuje mniejsze miejscowości i województwo świętokrzyskie w szczególności. Wtedy "zrównoważony rozwój" nie byłby tylko pustym frazesem. Wolałbym to drugie, ale obawiam się, że ta polityka jednak się nie przebije. Tylko nie ma co się dziwić, że w tym owczym pędzie, już nie tylko Polska powiatowo-gminna, tylko cała Polska - wymiera, bo taki układ jest po prostu nieludzki. Cieszę się, że podnosi Pan te kwestie. Mam nadzieję, że przyniesie to większe lub mniejsze, wymierne rezultaty.

View more comments

📍Wczoraj Olsztyn, dziś Ełk! Jestem na wyjazdowym posiedzeniu sejmowej Komisji Infrastruktury i po raz kolejny widzę, jak ważne są takie spotkania w terenie. 

To właśnie tam — w bezpośredniej rozmowie z samorządowcami — najlepiej słychać realne problemy, potrzeby i oczekiwania mieszkańców. 

Podobnie było podczas posiedzenia komisji w Kielcach, dlatego jestem przekonany, że taki model pracy ma sens: słuchamy na miejscu, a potem zabieramy te sprawy do Warszawy i reprezentujemy je przed ministrem. 

Tylko w ten sposób można skutecznie łączyć perspektywę regionów z decyzjami podejmowanymi na szczeblu centralnym 💬🤝Image attachmentImage attachment

📍Wczoraj Olsztyn, dziś Ełk! Jestem na wyjazdowym posiedzeniu sejmowej Komisji Infrastruktury i po raz kolejny widzę, jak ważne są takie spotkania w terenie.

To właśnie tam — w bezpośredniej rozmowie z samorządowcami — najlepiej słychać realne problemy, potrzeby i oczekiwania mieszkańców.

Podobnie było podczas posiedzenia komisji w Kielcach, dlatego jestem przekonany, że taki model pracy ma sens: słuchamy na miejscu, a potem zabieramy te sprawy do Warszawy i reprezentujemy je przed ministrem.

Tylko w ten sposób można skutecznie łączyć perspektywę regionów z decyzjami podejmowanymi na szczeblu centralnym 💬🤝
... Zobacz więcejZobacz mniej

2 days ago

4 KomentarzeComment on Facebook

Tak właśnie powinna wyglądać skuteczna polityka – najpierw słuchać, potem działać 👍👏

🇵🇱❤️‍🔥💪

Super 💪

Na sesji absolutoryjnej Sejmiku Województwa Świętokrzyskiego miałem okazję zabrać głos.

Chciałem przekazać to, co słyszę od mieszkańców: że województwa nie prowadzi się pod kamerę i dobre ujęcie do samorządowej gazetki... Województwo powinno się prowadzić z planem, z odpowiedzialnością i z pokorą wobec faktów.

Na przykład: w programie Fundusze Europejskie dla Świętokrzyskiego podpisano 766 umów na
ponad 3 miliardy 680 milionów złotych. Ale mieszkańcy mają prawo zapytać: co to realnie zmieniło w rozwoju regionu?

Największy problem tego zarządu nie polega tylko na tym, że popełnia błędy.

Problem polega na tym, że nie widać długoterminowej wizji rozwoju województwa. ❌
... Zobacz więcejZobacz mniej

3 days ago

12 KomentarzeComment on Facebook

A czy widać plan rozwoju dla miasta Kielc? Czy Agata nie popełnia błędów. I tu nawiąże do radnego Gierady robiliście aferę z gniazdami jaskółek a ile gniazd ptaków zniszczono przy wycince drzew na Jesionowej?

Konkretnie do czego ma Pan zastrzeżenia?

Weźmy takie Brno na Morawach - tam inwestują w większość gałęzi przemysłu i usług, a w Świętokrzyskim?...: tańce, zabawa, piękne video i zdjęcia - byle kupić głosy w kolejnych wyborach!

View more comments

🚄🚆🚉 dużo zmian na horyzoncie! Link w komentarzu ⬇️⬇️⬇️

Projekt rządowy Zintegrowanej Sieci Kolejowej oznacza prawdziwą kolejową rewolucję dla Świętokrzyskiego. Jako członek Komisji Infrastruktury - cieszę się z efektów prac!

To długofalowa, ale konkretna wizja o której opowiedziałem w wywiadzie dla „Echa Dnia”.

#kolej #pkp #PortPolska #cpk #pietrzczyk #Sejm #swietokrzyskie #busko #kielce #staszow #zintegorwanasieckolejowa #posel
... Zobacz więcejZobacz mniej

4 days ago
🏕️ W lesie, z dala od zgiełku, hartuje się charakter młodych ludzi i buduje prawdziwa wspólnota. Harcerstwo to nauka samodzielności, odpowiedzialności za drugiego człowieka i współpraca – to lekcje, które zostają na całe życie. Za nami już kolejny biwak 75 Kieleckiej Drużyny Harcerskiej - mojej drużyny ⚜️

Dla mnie bycie harcmistrzem i pedagogiem to nie tylko funkcja, to przede wszystkim misja. Wychowywanie kolejnych pokoleń świadomych obywateli to moja pasja. Zanim wchodzę na salę sejmową, jestem przede wszystkim instruktorem harcerskim, pedagogiem, nauczycielem. 🫡Image attachmentImage attachment

🏕️ W lesie, z dala od zgiełku, hartuje się charakter młodych ludzi i buduje prawdziwa wspólnota. Harcerstwo to nauka samodzielności, odpowiedzialności za drugiego człowieka i współpraca – to lekcje, które zostają na całe życie. Za nami już kolejny biwak 75 Kieleckiej Drużyny Harcerskiej - mojej drużyny ⚜️

Dla mnie bycie harcmistrzem i pedagogiem to nie tylko funkcja, to przede wszystkim misja. Wychowywanie kolejnych pokoleń świadomych obywateli to moja pasja. Zanim wchodzę na salę sejmową, jestem przede wszystkim instruktorem harcerskim, pedagogiem, nauczycielem. 🫡
... Zobacz więcejZobacz mniej

5 days ago

18 KomentarzeComment on Facebook

Warto wiedzieć, że politycy prawicy nazywani harcerzami to nie ZHP, tylko ZHR. Ta działajaca jeszcze gdzieś szczątkowo, może przy kościołach organizacja katolicka, w którą prawica zainwestowała kupę pieniędzy, tworzy złą opinię o prawdziwym harcerstwie. Podziwiam Twoją wytrwałość, działaj dalej i nie pozwalaj, żeby słowo harcerze przypisywano niesłusznie manipulantem i złodziejom, a kojarzono z prawdziwym harcerstwem.

Lucku, i warto o tym głośno mówić. Tak trzymaj.

Dobra robota👍 I wspomnienia wracają....

View more comments

🇵🇱🇦🇲 17 czerwca w Sejmie Rzeczypospolitej Polskiej odbyło się posiedzenie Polsko-Armeńskiej Grupy Parlamentarnej, podczas którego mieliśmy zaszczyt gościć Ambasadora Republiki Armenii w Polsce, pana Alexandra Arzoumaniana. W spotkaniu uczestniczyli również przedstawiciele Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP.

🤝 Rozmawialiśmy o dalszym pogłębianiu współpracy polsko-armeńskiej, relacjach Armenii z państwami sąsiednimi oraz aktualnej sytuacji w regionie Kaukazu Południowego.

🖊️ Ambasador Alexander Arzoumanian z satysfakcją podkreślił gotowość Armenii i Polski do podniesienia dialogu politycznego do poziomu strategicznego. Zwrócił również uwagę na działania podejmowane na rzecz rozwijania obustronnie korzystnej współpracy w wielu obszarach.

📍 W trakcie rozmów podkreślono znaczenie polskich doświadczeń w procesie zacieśniania partnerstwa Armenii z Unią Europejską.

To było bardzo wartościowe spotkanie w gronie przyjaciół. Z optymizmem patrzymy na dalszy rozwój naszych relacji i z radością oczekujemy kolejnych wspólnych inicjatyw.Image attachment

🇵🇱🇦🇲 17 czerwca w Sejmie Rzeczypospolitej Polskiej odbyło się posiedzenie Polsko-Armeńskiej Grupy Parlamentarnej, podczas którego mieliśmy zaszczyt gościć Ambasadora Republiki Armenii w Polsce, pana Alexandra Arzoumaniana. W spotkaniu uczestniczyli również przedstawiciele Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP.

🤝 Rozmawialiśmy o dalszym pogłębianiu współpracy polsko-armeńskiej, relacjach Armenii z państwami sąsiednimi oraz aktualnej sytuacji w regionie Kaukazu Południowego.

🖊️ Ambasador Alexander Arzoumanian z satysfakcją podkreślił gotowość Armenii i Polski do podniesienia dialogu politycznego do poziomu strategicznego. Zwrócił również uwagę na działania podejmowane na rzecz rozwijania obustronnie korzystnej współpracy w wielu obszarach.

📍 W trakcie rozmów podkreślono znaczenie polskich doświadczeń w procesie zacieśniania partnerstwa Armenii z Unią Europejską.

To było bardzo wartościowe spotkanie w gronie przyjaciół. Z optymizmem patrzymy na dalszy rozwój naszych relacji i z radością oczekujemy kolejnych wspólnych inicjatyw.
... Zobacz więcejZobacz mniej

1 week ago

4 KomentarzeComment on Facebook

Lucjan Pietrzczyk Niewiem czemu, ale duma mnie rozpiera... 😉 👍👏👏👏

💪💪💪👏👏👏

👍❤️

🔴 Szampan w rosyjskiej ambasadzie?! Braun i jego ludzie są na tak!! 🥂🇷🇺

Czy spotykanie się z dyplomatami Putina to dzisiaj wyraz patriotyzmu? Grzegorz Braun i politycy Konfederacji Korony Polskiej uznali najwyraźniej, że tak.

W tym samym czasie, gdy polscy żołnierze z narażeniem życia bronią wschodniej granicy, oni są goszczeni pod flagą agresora. To już nie jest żadne ich niewinne dziwactwo, ale jawne działanie przeciwko polskiej racji stanu i otwarte wspieranie Rosji w obliczu wojny. 🛑

Polacy muszą wyraźnie widzieć:
👉 Kto naprawdę służy naszej Ojczyźnie,
👉 A kto politycznie i mentalnie siedzi dziś w kieszeni Kremla.

#Sejm #polska #kkp #braun #KoalicjaObywatelska
... Zobacz więcejZobacz mniej

1 week ago

138 KomentarzeComment on Facebook

Skandal!

Konferencja Targowicka Brauna.

W punkt

View more comments

🔴 Rozpoczynamy 60. posiedzenie Sejmu RP 🇵🇱

Przed nami kilka ciekawych i ważnych tematów:

🎗️ Wsparcie dla osób chorujących na nowotwory – dalsza cyfryzacja Krajowej Sieci Onkologicznej, elektroniczna karta DILO i uproszczenie organizacji leczenia.

🏘️ Większa przejrzystość rynku mieszkaniowego – deweloperzy mają publikować dane o inwestycjach w jednolitym formacie, co ułatwi porównywanie ofert mieszkań.

🤝 Zmiany w instytucji ubezwłasnowolnienia – osoby potrzebujące pomocy przy podejmowaniu decyzji mają otrzymać bardziej elastyczne i dostosowane do swoich potrzeb formy wsparcia.

🎭 Wsparcie dla artystów – osoby wykonujące zawody artystyczne o najniższych dochodach mogłyby otrzymać dopłaty do składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne.

❤️ Mniej formalności dla organizacji pozarządowych – projekt zakłada uproszczenie procedur dla stowarzyszeń, fundacji i wolontariuszy.

📑 Uproszczenia w podatku VAT – pakiet deregulacyjny przewiduje m.in. likwidację części obowiązków sprawozdawczych i uproszczenie rozliczeń.

🌊🚜 Pomoc dla terenów popowodziowych – łatwiejsza rekultywacja zniszczonych gruntów rolnych oraz możliwość zamiany ich na grunty Skarbu Państwa w bezpieczniejszych lokalizacjach.

Przed nami trzy dni intensywnej pracy. 💪🇵🇱

🔴 Rozpoczynamy 60. posiedzenie Sejmu RP 🇵🇱

Przed nami kilka ciekawych i ważnych tematów:

🎗️ Wsparcie dla osób chorujących na nowotwory – dalsza cyfryzacja Krajowej Sieci Onkologicznej, elektroniczna karta DILO i uproszczenie organizacji leczenia.

🏘️ Większa przejrzystość rynku mieszkaniowego – deweloperzy mają publikować dane o inwestycjach w jednolitym formacie, co ułatwi porównywanie ofert mieszkań.

🤝 Zmiany w instytucji ubezwłasnowolnienia – osoby potrzebujące pomocy przy podejmowaniu decyzji mają otrzymać bardziej elastyczne i dostosowane do swoich potrzeb formy wsparcia.

🎭 Wsparcie dla artystów – osoby wykonujące zawody artystyczne o najniższych dochodach mogłyby otrzymać dopłaty do składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne.

❤️ Mniej formalności dla organizacji pozarządowych – projekt zakłada uproszczenie procedur dla stowarzyszeń, fundacji i wolontariuszy.

📑 Uproszczenia w podatku VAT – pakiet deregulacyjny przewiduje m.in. likwidację części obowiązków sprawozdawczych i uproszczenie rozliczeń.

🌊🚜 Pomoc dla terenów popowodziowych – łatwiejsza rekultywacja zniszczonych gruntów rolnych oraz możliwość zamiany ich na grunty Skarbu Państwa w bezpieczniejszych lokalizacjach.

Przed nami trzy dni intensywnej pracy. 💪🇵🇱
... Zobacz więcejZobacz mniej

1 week ago

10 KomentarzeComment on Facebook

Coś się źle zestarzało...

💪💪👏

👏🏻

View more comments

🚆 Wielka szansa dla Kazimierzy Wielkiej i całego Ponidzia!

W ramach projektu Zintegrowanej Sieci Kolejowej planowana jest budowa nowej linii kolejowej przez Ponidzie. Dzięki temu Kraków zostanie połączony z Warszawą przez Kazimierzę Wielką, Busko-Zdrój i Kielce.

To jedna z najważniejszych informacji dla naszego regionu od wielu lat. Powrót kolei oznacza nie tylko łatwiejsze podróże, ale także nowe możliwości dla mieszkańców, przedsiębiorców i samorządów. 📈

Razem z Wiceburmistrzem Kazimierzy Wielkiej, Łukaszem Maderakiem, mówimy o tym, co ta inwestycja może oznaczać dla miasta i okolic.

📍Dla Kazimierzy Wielkiej to może być prawdziwy cywilizacyjny skok i otwarcie nowego rozdziału w rozwoju miasta oraz całego Ponidzia.

#NaszaKolej
... Zobacz więcejZobacz mniej

1 week ago

20 KomentarzeComment on Facebook

Panie Pośle, a co z linią nr 84 Radom-Ostrowiec? Jeszcze w grudniu ogłaszał Pan, że będzie, że będzie Pan o nią zabiegał? W tym całym projekcie ZSK brak tego połączenia jest niezrozumiały. Tracą: Radom, Starachowice, Ostrowiec, Sandomierz, Tarnobrzeg, a nawet Rzeszów! Będę wdzięczny za informację i za podjęcie tematu i doprowadzenie go wpisania tej linii do planu ZSK

Powrót kolei to szansa na rozwój regionu, nowe inwestycje i lepszą komunikację. Trzymam kciuki za ten projekt!👍

Brawo Panie Pośle👏👏👏

View more comments

Wczytaj więcej